![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8527697
*
nr 852 7697
Spegel
+ Konsolbord, Karl Johan, Mahogny
Kondition: slitage, skador
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 oktober 2013
kl 18:34:31
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/10 14:35:07
1
600 kr
14/10 16:04:06
2
Vinnande bud
14/10 17:47:33
3
800 kr
14/10 18:28:46
1
1.100 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan konsolbord mahogny spegel speglar trä
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:53
*
Spegel
Kondition: slitage, skador
nr 852 7697
Spegel
+ Konsolbord, Karl Johan, Mahogny
Kondition: slitage, skador
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 oktober 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/10 14:35:07 | 1 | 600 kr |
14/10 16:04:06 | 2 | Vinnande bud |
14/10 17:47:33 | 3 | 800 kr |
14/10 18:28:46 | 1 | 1.100 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan konsolbord mahogny spegel speglar trä
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:53